حل جریان های تراکم ناپذیر لزج با استفاده از فرمولاسیون تابع جریان- تاوایی

حل جريان هاي تراكم ناپذير لزج با استفاده از فرمولاسيون تابع جريان- تاوايي

فرمولاسیون تابع جریان- تاوایی روشی قوی برای حل جریان­های تراکم­ناپذیر دوبعدی یا باتقارن محوری است. از این روش می­توان در کاربردهای مختلفی نظیر مدل­سازی جریان­های آشفته، تحلیل ناحیه گذار از جریان آرام به جریان آشفته و مطالعه جابجایی آزاد یا مختلط استفاده نمود.

یکی از جذاب ترین وجوه این روش این است که به حل میدان فشاری نیازی ندارد. برای جریان­های تراکم ناپذیر، فشار متغیری است که سروکار داشتن با آن دشوار است، زیرا معادله مستقیمی برای پیش­بینی آن وجود ندارد. اغلب حل­کننده­های جریان که بر اساس فرمولاسیون سرعت-  فشار کار می­کنند، معادله پیوستگی را به عنوان یک قید برای به­دست­آوردن میدان فشار صحیح به کار می­گیرند که از یک روال تکراری دشوار استفاده می­کند. در روش تابع جریان- تاوایی، فشار با یک مشتق­گیری ضربدری از معادلات ممنتوم کاملا حذف می­شود. مزیت دیگر این فرمولاسیون این است که معادلات اساسی برای تابع جریان و تاوایی یک دستگاه مرتبه دو بیضوی به وجود می­آورد که خواصش کاملا شناخته­شده است. بنابراین، بسادگی می­توان روش­های عددی گوناگونی برای حل تابع جریان و تاوایی بنا نهاد که بسیار پایدار و قوی باشند.

از طرفی، روش تابع جریان- تاوایی معایبی هم دارد، که مهمترین آنها این است که این روش را نمی­توان به مسایل سه بعدی اعمال نمود. دوم، متغیر فشار که در حل مساله حذف شده است، حداقل روی مرز، برای محاسبه نیروهای پسا لازم است. بازیابی فشار از حل تابع جریان و تاوایی محاسبات اضافی دربر دارد. اشکال کوچک دیگری که این روش دارد این است که شرایط مرزی تاوایی مستقیما موجود نیست و برای حل جریان در سراسر دامنه باید این شرایط به­دست آید . چون این شرایط به صورت آشکار وجود ندارند، باید با استفاده از روش های عددی از میدان تابع جریان حل­شده پیدا شوند و دقت روش حل کلی مساله به­طور بحرانی به این­که چگونه این شرایط به­دست آیند بستگی دارد. با وجود مشکلاتی که در بالا بیان شد، از این روش همچنان به دلیل قدرتی که در مدل­سازی عددی دارد به­صورت وسیعی استفاده می­شود.

در پایان کدنویسی مسأله CAVITY اورده شده است.

خرید کامل پروژه

قیمت :۹۹۹۹تومان

 

درباره نویسنده

88مطلب نوشته است .

One Comment on “حل جریان های تراکم ناپذیر لزج با استفاده از فرمولاسیون تابع جریان- تاوایی”

  • سامان wrote on ۷ تیر, ۱۳۹۴, ۱۴:۳۲

    سلام
    کد نوشته شده به چه زبانی هست؟

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پرتال جامع مهندسی مکانیک. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی
با توجه به مشکلاتی که در سایتهای بانکی به وجود آمده است لطفا در صورت مشکل در پرداخت از فیلتر شکن یا VPN استفاده نمایید.

پرتال جامع مهندسی مکانیک